Mett Zunun

From Uyghurpedia- Uyghur Énsiklopédiyisi
Jump to: navigation, search

Mett Zunun2.jpg

Memet T Zunun

Memet Tursun Zunun (Pen-name : Oqya)

Memet T Zunun is a Freelance Researcher and author of 6 books, including Chronicles of Uyghur, The Dictionary of Uyghur Grammar and Encyclopaedia of Uyghur Tradition and Social Customs. Memet got a Master's degree in Turkish Studies from SOAS, University of London. He was born and raised in Kashgar, the heart of Uyghur Culture and now lives in Colchester, UK. When not travelling, he enjoys exploring the outdoors, reading and going on hikes.


Motivated Researcher with knowledge of Uyghur History, Language, and Social Customs & Traditions.

Fluent in Uyghur, English, Turkish and Mandarin Chinese. Intermediate in Ottoman Turkish

MA in Turkish Studies, Near and Middle Eastern Studies, SOAS, University of London 2020-2021.

Studied International Relations and Political Sciences(MA) University of Marmara 1999-2000.

Studied English Language Teaching(MA), Istanbul University, 1997-1999.

BA in English Language and Literature Xinjiang University, China, 1986-1991.


mtzunun@gmail.com


Publications

A Concise Handbook of Turkish Grammar and Usage

in Uyghur

Kısaca Türk Dili El Kitabi (Uygurca)

caption


Volume: 1

Page Numbers: 410

Publication Date: 2022

This handbook takes the Turkish language and splits it down into rules of use and principles. It makes an invaluable resource for Uyghurs, students and professionals to learn Turkish. It also provides supplementary Uyghur Language sources for Turkish readers who want to learn the Uyghur language practically and academically. It was written with the learner's needs in mind and arranged the grammatical rules transparently with a bilingual function as a reference guide to look up grammar points. Clear, concise explanations of Turkish grammar help you quickly grasp the grammar rules. Well-organised contents make the answers straightforward, and its simple language makes it easy for everyone to understand. The book explains the fundamentals of Turkish grammar and provides a short dictionary of Turkish Uyghur and Uyghur Turkish, and the contrastive grammatical terms used are also offered.

Türk Dili El Kitabı

Bu el kitabı Türkçeyi ele alarak onun kullanım kuralları ve ilkelerine ayırır. Uygurlar, öğrenciler ve profesyonellerin Türkçe öğrenmeleri için paha biçilmez bir kaynaktır. Ayrıca uygulamalı ve akademik olarak Uygurca öğrenmek isteyen Türk okuyucular için Uygurca derslik niteliğe sahiptir. Öğrencinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yazılmıştır ve gramer kurallarını, gramer konularına bakmak için bir referans kılavuzu olarak iki dilli bir işlevle şeffaf bir tarzda düzenlemiştir. Türkçe dil bilgisinin açık ve özlü açıklamaları, dilbilgisi kurallarını hızlı bir şekilde kavramanıza yardımcı olur. İyi organize edilmiş içerikler, cevapları basit hale getirir ve basit dili, herkesin anlamasını kolaylaştırır. Kitap, Türkçe dilbilgisinin temellerini açıklamakta ve öğrenciler için kısa bir Uygurca - Türkçe ve Türkçe-Uygurca sözlük sağlamakta ve kullanılan karşılaştırmalı dilbilgisi terimleri de sunulmaktadır.

A Concise Dictionary of Modern Uyghur Grammar

caption

Volume: 1

Page Numbers: 1300

Publication Date: 2021

Publication Name: Uyghur Language Studies -London

Uyghur grammar has changed substantially since the second half of the twentieth century. The Uyghur Language has no shortage of grammar books, but there is no substantial dictionary on Uyghur Grammar. This dictionary provides average grammatical rules that are general enough to deliver grammatical knowledge to the average user and familiarize students with the fundamental aspects of the language, as well as all those with an informed interest in the Uyghur language.

This dictionary provides direct access to 2,500 grammatical terms and their meanings. It gives examples of language and numerous references, clear and concise definitions, and numerous sentences with appropriate quotes from the scholarly literature from the relevant field and works on grammar, including phonetics, lexicology, grammar morphology, and syntax. Short appendixes of related information have been added.


Çağdaş Uygur Dil Bilgisi Terimleri Sözlüğü

Uygurca dilbilgisi yirminci yüzyılın ikinci yarısından bu yana önemli ölçüde değişti, Uygur Dilinin gramer kitaplarında sıkıntısı fazla yok, ancak Uygur Dilbilgisi hakkında önemli bir sözlük yok. Bu sözlük, ortalama bir kullanıcıya gramer bilgisi sunmak ve öğrencileri dilin temel yönleriyle ve ayrıca Uygur diline bilinçli bir ilgi duyan herkesi tanıştırmak için yeterince genel olan ortalama dilbilgisi kuralları sağlar. Bu sözlük 2.500 gramer terimine ve anlamlarına doğrudan erişim sağlar. Dil örnekleri ve sayısız referanslar, açık ve özlü tanımlar ve ilgili alanlardaki akademik literatürden uygun alıntılarla çok sayıda cümle ve fonetik, sözlükbilim, dilbilgisi morfolojisi ve sözdizimi dahil olmak üzere dilbilgisi üzerine çalışmalar sağlar. İlgili bilgilerin kısa ekleri eklendi.The Concise Encyclopedia of Modern Uyghur Social Customs and Traditions

caption

Volume: 2

Page Numbers: 1807

Publication Date: 2019

Publication Name: Uyghur Language Studies -London

This Encyclopedia is a short reference book on the Uyghur social customs and traditions. The Uyghurs are a Turkic ethnic group living in Eastern and Central Asia. Unlike their nomadic neighbours, the Uyghur have had a settled civilization for more than a thousand years. The modern Uyghur homeland, situated at the Eurasian continent's crossroads, benefited from the enlightenment of the old world that passed through the terrain via the ancient trade routes, giving the resultant culture a diverse hue and rich expression. Building on the existing pre-historic local and non-local cultures, the Uyghur of today cultivated a distinctive cultural heritage. This book is dedicated to the detailed recording of some of the essential cultural inheritances of the Uyghur people. Uyghur customs and their stories are the original memorials to a culture that has evolved and acquired its present identity. The social customs and traditions or behavioural standards recorded here have long historical roots and contemporary relevance. Just like in any human society, how the Uyghur organisation is organised reflects the communal preference of a collective group and the empirical need of each age. Many aspects of those inherited traditions and costumes are now lending a helping hand in defining a modern ethnic identity. This synchronic collection of living habits and their stories is a tool for making sense of many rituals and rites that now form the core of the modern Uyghur identity.Çağdaş Uygur Örf ve Âdetleri Kısa Ansiklopedisi


Çağdaş Uygur Örf ve Âdetleri Kısa Ansiklopedisi(Iki Cilt ) (Özet Altinda)


Çağdaş Uygur Örf ve Âdetleri Kısa Ansiklopedisi Bu çalışma, Uygur halkının gelenek ve göreneklerini anlatan sözcüklerin ve kavramların sözlük tarzında sıralanarak okuyucuya sunulduğu kısa bir başvuru kitabıdır. Uygurlar, Doğu ve Orta Asya'da yaşayan Türk kökenli bir etnik gruptur. Göçebe komşularının aksine, Uygur kaç bin yıldan daha fazla bir süredir yerleşik bir uygarlığa sahiptir. Asya'nın merkezinde bulunan modern Uygur yurdu, eski ticaret yollarından ve o topraklardan geçen eski dünya uygarlıklarından faydalanmış bunun sonucunda ortaya çıkan kültüre farklı bir renk tonu ve zenginlik katmıştır. Tarih öncesi çağlardan bu yana varlığını sürdüren yerleşik kültürlerle birlikte, sonradan ortaya çıkmış medeniyetlerle de etkileşimde bulunan günümüz Uygurları kendine özgü kültürel bir miras geliştirmiştir. Bu kitap, Uygur halkının bazı önemli kültürel miraslarının ayrıntılı olarak kayda geçirilmesine adanmıştır. Uygur gelenekleri ile örf ve âdetleri, zaman içinde gelişerek bugünkü kimliğini kazanmış bir kültürün asıl anıtıdır. Burada kaydedilen toplumsal gelenek ve görenekler, örf ve âdetler ile davranış kalıpları, uzun tarihi köklere dayanmaktadır. Tıpkı herhangi bir insan toplumunda olduğu gibi, Uygur toplumunun örgütlenme şekli de kolektif bir grubun toplumsal tercihini ve çağın zaruri ihtiyaçlarını yansıtmaktadır. Atalardan miras kalan geleneklerin ve kostümlerin birçok yönü şimdi modern bir etnik kimliği tanımlamak için yardım eli uzatıyor. Canlı gelenekler ve onların öykülerinin bu eşzamanlı topluluğun, birçok törenlerini anlamlandırmak için bir araçtır ve töreler modern Uygur kimliğinin de özünü oluşturur.

The Concise Encyclopedia of Modern Uyghur Social Customs and Traditions (Two Volumes) (Abstract Below)قىسقىچە ئۇيغۇر ئۆرپ – ئادەتلىرى قامۇسىكىرىش سۆز

دوكتۇر ئامىر سەيدۇللا

تىرىشچان تىلشۇناس زىيالىي مەمەت تۇرسۇن زۇنۇن ئەپەندىمنىڭ نەچچە ئون يىللىق جاپالىق ئەقلى ئەمگىكىنىڭ مېۋىسى بولغان بۇ غوللۇق ئەسەرگە كىرىش سۆز يېزىش شەرىپىنىڭ پېقىرغا چۈشۈشى ھەم پەخىرلىنەرلىك ۋە شۇنداقلا مەسئۇلىيىتى ئېغىر ئەقلانە ۋەزىپىدۇر. مەزكۇر كىتابنى قولىغا ئالغان ھەر قانداق بىر ئۇقۇرمەن ئۇنىڭ ۋەزنىنى دەڭسەپ كۆرگىنىدە سالماقلىق بۇ ئەسەرنىڭ روياپقا چىقىشى ئۈچۈن مۇئەللىپنىڭ قانچىلىك ئەجىر ۋە مېھنەت سىڭدۈرگەنلىكىنى ھېس قىلالايدۇ. دېمەكچىمەنكى مەزكۇر ئەسەر ئۆزىنى ئۆزى تۇنۇشتۇرۇپ تۇرۇپتۇ، ئەمەلىيەتتە پېقىرنىڭ ئوشۇقچە زۇۋاندارازلىق قىلىشىنىڭ لازىمى يوق بولسىمۇ، ئەمما زىممەمگە ئارتىلغان بۇ دوستلۇق بۇرچىدىن باش تارتىشنى تۇغرا تاپمىدىم. شۇڭلاشقا بۇ يەردە ئىككى كەلىمە سۆز قىلپ ئۆزۈمنىڭ تولۇق شەكىللىنىپ بولالمىغان قىسمەن شەخسى قاراشلىرىمنى ئوقۇرمەنلەر بىلەن ئورتاقلىشىشنىڭ زەخمىتى بولمىسا دەيمەن. ئالدى بىلەن بۇ كىتابقا ئەدەبىي ژانىر نۇقتىسىدىن قارايدىغان بولساق، قىممەتلىك مەدەنىيەت ۋە ئۆرپ - ئادەت مىراسلىرىمىزنىڭ مەزمۇنىنى تۇغرا چۈشىنىپ، ئۇسۇللىرىدىن يولىدا پايدىلىنىش ۋە ئۇلارنى قەلەم شەكلىدە ساقلاپ قىلىش مەقسىتىدە پۈتۈلگەن بۇ ئەسەرنى ئېنسىكلوپېدىيە بىلەن لۇغەتچىلىك ئىلمىنىڭ جەۋھىرى سىڭدۈرۈلگەن بىر يېڭى ئەدەبىي شەكىل دەپ قارىساق خاتا بولمايدۇ. يەنى قىسمەن سۆز ئاتالغۇلار ۋە مىللى ئويۇن-چاقچاقلارغا تەبىر بېرىش ۋە ناملىرىنىڭ كېلىش مەنبەسى قاتارلىق تەپسىلاتلارنى كېڭەيتىپ چۈشەندۈرۈپ ئەسەرنىڭ ئېنىسكلوپىدىك تۈسىنى نامايان قىلغان بولسا، ئېلىپبە تەرتىپىدە تۈزۈلگەن سۆز قۇرۇلمىسى كىتابنىڭ لۇغەتچىلىككە خاس تەرەپلىرىنى مۇئەييەنلەشتۈرگەن. بۇ يەردە يەنە شۇنى تەكىتلەش كېرەككى، كىتابتىكى مەزمۇنلارنىڭ كەڭ ۋە چۇڭقۇر بولۇشىدىن باشقا، مۇئەللىپنىڭ مەزكۇر ئەسەرنىڭ تۈزۈلمە ۋە قۇرۇلمىسىنى مەنتىقىۋى ۋە ئىلمى يۇسۇندا ئورۇنلاشتۇرۇش ئۈچۈنمۇ نۇرغۇن ئەجىر سىڭدۈرگەنلىكى مەلۇم. كىتابقا ئىلمى قىممەت نۇقتىسىدىن قارايدىغان بولساق مەزكۇر ئەسەر خەلق ئارىسىدا تارقىلىپ كەلگەن، ئەمما تولۇق رەتلەپ باسما شەكلىگە كەلتۈرەلمىگەن ئۇچۇرلار بىلەن قىسمەن ئۆرپ - ئادەت بىلەن مۇناسىۋەتلىك يازمىلارنىڭ تۇنجى قېتىم بىر توپلام شەكلىدە قېلىپلاشتۇرۇلۇپ ۋە تەھرىرلەپ نەشىر قىلىنىشى بولۇپ، بۇنىڭ ئۆزىلا بىر قىممەتلىك ئەقلى بايلىق ھېسابلىنىدۇ. بۇ يەردە مۇشۇنداق بىر كۆپ ئەمگەك تەلەپ قىلىدىغان ئەسەرنىڭ بىرلا ئاپتورنىڭ قولىدىن چىقىشىغا ئاپىرىن ئوقۇماي تۇرالمايمىز. ئانتروپولوگىيە ئىلمىنىڭ مەدەنىيەت ئۇقۇمىغا بەرگەن ئېنىقلىمىسىغا قارايدىغان بولساق مەدەنىيەت دېمەك مەلۇم بىر قوۋم خەلقىگە ئورتاق بولغان بىلىم ۋە خىسلەتلەرنىڭ بىرىكمىسىدۇر، يەنى مەدەنىيەت دېمەك تىلى، دىنى ئېتىقادى، يېمەك ئىچمەك ئادىتى، ئىجتىمائىي قىلمىش ئادەتلىرى، ناخشا -ئۇسۇل، مۇزىكا ۋە سەنئەت، ئۆلۇم يىتىم، توي-تۆكۈن ئادەتلىرىدىكى ئۆزلگىچىلىكتىن ئىبارەت نۇرغۇن مەزمۇنلارنىڭ بىرىكمىسىدۇر. يىغىپ ئېيتقاندا بۇ ئىنسانىيەت جەمىيىتىنىڭ ئورتاق ھەركەت قىلمىشى ۋە قىممەت قارىشىنىڭ بىر توپلام ئىچىدىكى ئۆزگىچە ئىپادىلىنىش بولۇپ، ئۇ بىر قوۋم كىملىكىنىڭ ئېنىقلىمىسىغا مەزمۇن قاتىدىغان تەپسىلاتلاردۇر. يەنى شەخسلەرنىڭ تەۋەلىك ئېڭى، كوللېكتىپنىڭ بىرلىك ھېسسىياتى ۋە بىر ئىجتىمائىي جەمئىيەتنىڭ ئۆزىنى تونۇتۇشى ئۈچۈن كەم بولسا بولمايدىغان كۈندىلىك تەپسىلاتلارنىڭ مەجمۇئەسى مەدەنىيەت كاتېگورىيەسىگە كىرىدۇ. بۇنىڭدىن كۆرۈۋېلىشقا بولىدۇكى، ئۆرپ- ئادەت مىللەت ياكى قوۋمنىڭ ئىگىلىكىنىڭ مەۋجۇتلۇقى ئۈچۈن كەم بولسا بولمايدىغان ئەڭ مۇھىم ئامىلدۇر. مىللى مەدەنىيەت مىراسى بولمىغان قوۋمنىڭ مىللەت مەۋجۇتلۇقىدىن ئېغىز ئىچىش خۇددى سۇ يۈزىدىن ئاينى تۇتۇشقا ئۇرۇنغاندەك بىھۇدە خىيالىدۇر. مۇشۇ نۇقتىدىن ئېلىپ ئېيتقاندىمۇ مەزكۇر كىتابنى باش-پاناھسىز قالغان مىللىتىمىز ئۈچۈن ئاتا مىراسىنى بىلىش ۋە داۋاملاشتۇرۇش ئۈچۈن كەم بولسا بولمايدىغان بىر راھنامە دېيىشكە بولىدۇ. بۇ يەردە يەنە شۇنى تەكىتلەپ ئۆتۈشكە تۇغرا كېلىدۇكى بىز قوغدايمىز دېمەكچى بولغان ئۆرپ - ئادەت ۋە مىللى مەدەنىيەت ھەرگىزمۇ بىر تۇرغۇن ئۇقۇم ياكى ئۆزگەرمەس ھادىسە ئەمەس، بەلكى ئۆزگىرىشچانلىق ئىچىدە مېڭىۋاتقان ئەمما مۇكەممەل قۇرۇلمىسى شەكىللىنىپ بولغان بىر كوللېكتىپ مىراس كۆزدە تۇتىلىدۇ. مەدەنىيەتنىڭ ئۆزى ئۆزگىرىشچانلىقى كۈچلۈك تارىخى رېئاللىق بولۇپ، ئىنسانىيەت مەدەنىيىتىنىڭ تارىخى سەپەرلىرىگە نەزەر سالىدىغان بولساق مەدەنىيەتنىڭ شەكىللىنىش باسقۇچلىرىدىكى بىردىن بىر ئۆزگەرمەي كېلىۋاتقان خاراكتېرى ئۇنىڭ داۋاملىق ئۆزگىرىپ مېڭىشىدۇر. بىز قوغدىماقچى بولغىنىمىزمۇ دەل ئۆزىمىز ساھىپ بولۇپ، ئۆزىمىزنىڭ تارىخى كەچمىشلىرىمىز، ئەقىلىي قۇدرىتىمىز ۋە ئىجتىمائىي ئېھتىياجىمىزنىڭ تۇرتكىسى ئاساسىدا قېلىپلىشىپ، ئومۇملىشىپ ۋە ئاممىبابلىشىپ، ئۆزگىچىلىكىمىزنى ناماياندە قىلىپ كېلىۋاتقان مەدەنىيەت سىمۋوللىرى بىلەن شۇلارنىڭ تەرەققىيات تەقدىرگە ئىگىدارچىلىق قىلالايدىغان ھوقۇقىمىزدۇر. باشقىچە قىلىپ ئېيتقاندا ساقلاپ قېلىشقا تىرىشىۋاتقىنىمىز ئۆرپ - ئادەت ۋە مەدەنىي مىراسلىرىمىزنىڭ سۇبيېكتىپ ئىپادىلىنىش ئۇسۇللىرىلا ئەمەس بەلكى ئاشۇ ئۆرپ -ئادەتلەرنىڭ يۆنىلىشى، ئۆزگىرىشى ۋە كەلگۈسى تەقدىرىگە ئىگە بولالايدىغان ئىگىدارچىلىق ھوقۇقىدۇر. مىللىتىمىزنىڭ مەدەنىيەت ۋە كىملىكى مىسلى كۆرۈلمىگەن ھۇجۇمغا ئۇچراۋاتقان ھالقىلىق بىر پەيتتە پۈتۈلگەن بۇ ئەسەرنى دەل ۋاقتىدا ياققان شىپالىق يامغۇرغا ئوخشاتساق مۇبالىغە بولماس. ئەجدادلىرىمىز نەچچە ئەسىرلەردىن بىرى نۇرغۇن مەدەنىيەتلەر بىلەن ئۇچرىشىپ، سىياسى ۋە ئىجتىمائىي ئۆزگىرىشلەرنى بېشىدىن كەچۈرۈش بەدىلىگە مۇكەممەللەشتۈرۈپ چىققان ئاتا مىراس بولغان مىللى مەدەنىيەتنىڭ مەۋجۇتلۇقى خىرسقا دۇچار بولۇۋاتقانلىقى ھەممىمىزگە مەلۇم. مىللەتنىڭ كەلگۈسى ئىستىقبالى ئېنىقىسىز بىر كۆلەڭگۈدە تۇرماقتا. ۋەتەندىكى سىياسىي مۇھىتقا نەزەر سالساق نۆۋەتتە مىللى مەدەنىيىتىمىز ئومۇميۈزلۈك ھۇجۇمغا ئۇچراپ، ئۆزى پەيدا بولۇپ، قېلىپلىشىپ ۋە تاكامۇللاشقان ئاشۇ ئانا تۇپراقتا يوقۇلۇش گىردابىغا بېرىپ قالماقتا. ۋەتەن ئىچىدە مىللەتنىڭ ئۆرپ - ئادەتلىرىنىڭ ئىپادىلىنىشلىرى چەكلىمىگە ئۇچراپ، خەلقىمىزنىڭ كۈندىلىك تۇرمۇشىدىن قىستىلىپ چىقىرىلىپلا قالماي، مىللى مەدەنىيەتلەرنى تارقىتىدىغان، تونۇشتۇرىدىغان ۋە ئانالىز قىلىدىغان قاناللارمۇ توسالغۇغا ئۇچرىماقتا. مەسلەن مىللى زىيالىيلىرىمىز تۈرمىلەرگە تاشلىنىپ، ئۆز تىلىمىزدا يېزىلغان ئەسەرلەر يوق قىلىنىپ، مىللى مەتبۇئاتلار تاقىلىپ، تىلىمىز ئالدى بىلەن تەپەككۇر تىلىدىن تەرجىمە تىلىغا ئايلىنىپ ئەمدىلىكتە بولسا ئاستا ئاستا كېرەكسىز بىر يۈككە ئايلىنىپ قېلىش گىردابىغا كېلىپ قالدى. دېمەك، مەزكۇر كىتابتا خاتىرلەنگەن مەزمۇنلار بىلەن تۇنۇش بولغان مۇشۇ ئەۋلاد خەلقتىن كىيىن مىللى مەدەنىيىتىمىزنىڭ ئىستىقبالىنىڭ قانداق بولۇشى تېخى ئېنىقسىز. مۇشۇنداق كېتىۋەرسە ئەگەر بىر كۈنى دەۋر ئۆزگىرىپ مىللى ئۆرپ - ئادەتلىرىمىزنى قايتىدىن تېرىلدۇرۇش پۇرسىتى يارىتىلغان تەقدىردىمۇ ۋەتىنىمىزدە پايدىلانغۇدەك يازما مەنبەلەرمۇ تېپىلماي قېلىشى مۇمكىن. ئەگەر قولىمىزدا مۇشۇنداق بىر يازما خاتىرە بولمىسا تامامەن يات بىر مەدەنىيەتنىڭ تەسىرىدە يېتىلگەن كىيىنكى ئەۋلادلارنىڭ ئۆز مەدەنىيىتىنى بىلىشى ئاسانغا توختىمايدۇ. تىل يوقالدى دېمەك، ئاشۇ تىلغا مەزمۇن بەرگەن ۋە مەۋجۇتلۇقىنى ساقلاپ قالغان مەدەنىيەت تۇپرىقى يوقالدى دېمەكتۇر. ئۇ چاغدا غۇۋا ئەسلىمە ۋە سۇبيېكتىپ پەرەزدىن مىللى مەدەنىيەتنى قايتا تىزىلدۇرۇش ئاسان ئەمەس. يىغىپ ئېيتقاندا مەزكۇر كىتابنىڭ بۈگۈنكىدەك بىر سياسىي مۇھىتتا ئوتتۇرىغا چىقىشى خەلقىمىزنىڭ زىدە قىلىۋېتىلگەن كۆڭلىگە مەلھەم بولغۇسى. روشەنكى مىللەتنىڭ تەقدىرى ئۈچۈن باش قاتۇرۇشنىڭ شەكىللىرى ھەر خىل بولۇپ، ھەر كىم ئۆزىنىڭ قۇدرىتى، قىممىتى ۋە قابىلىيىتىگە ماس ۋاسىتىلەر بىلەن مىللەتنىڭ مەۋجۇتلۇقىنى ساقلاپ قېلىش ئۈچۈن كۈرەش قىلىۋاتىدۇ. تارىختا مىڭ لەشكەر بىلەن يېڭەلمىگەن جەڭنى بىر قەلەم بىلەن غالىبىيەتكە چىقارغانلارنىڭ مىسالىمۇ ئاز ئەمەس. بىزمۇ مىللى مەۋجۇتلۇق كۈرىشىمىزنىڭ فرونتلىرىنى سىياسى، ئىقتسادىي ۋە ئەقىلىي سەھنىلەردە تەڭ ئېلىپ بارغېنىمىزدىلا ئۈمىدسىزلىك ئىچىدىن ئۈمىد، قاراڭغۇلۇق ئىچىدىن يۇرۇقلۇق كۆرەلەيمىز. ھەر بىر ئۇيغۇر ئائىلىسىنىڭ بۇ كىتابنى سېتىۋېلىپ ساقلاپ قۇيۇشى خەلقىمىزنىڭ ئەقلى فرونتىدا جەڭ قىلىۋاتقان زىيالىيلىرىگە بېرەلەيدىغان ئەڭ ئالى مۇكاپاتىدۇر.

2019- يىلى مارت،

لوندون

The Uyghur Chronicles

caption

Issue: 1

Volume: 1

More Info: The Uyghur Chronicles Contents

Page Numbers: 904

Publication Date: 2017

Publication Name: Uyghur Language Studies

The Uyghur Chronicles The Uyghur Chronicles have been written to provide past material culture into a meaningful time sequence of Uyghur history from the beginning until 1985 and cultural entities. Uyghur Chronology offers newsworthy happenings from the very beginning. The events used in this interactive timeline were chosen based on importance and continuing significance for Uyghur History, Culture, and today. Uyghur Chronology is an Uyghur Factfinder; this book provides the quickest answers to Uyghur's facts. With more up-to-date data than any similar book, The Uyghur Chronicles is a storehouse of general and not-so-general knowledge for anyone needing information on Uyghur. The data is presented in the form of Chronological and categorized order. Its logical ordering and coherent index make this the most user-friendly source of information available. Over 900 pages of up-to-date information Cover all Uyghur knowledge areas over the history of people, culture, geography, facts, and figures, ensuring rapid information retrieval" The Uyghur Chronicles is a handy guidebook for anyone researching many subjects on Uyghur. It has a whole host of current and historical information. The aforementioned is a recommended source for anyone's library, which is any writing or research works on Uyghur. It is interesting to browse through, as well as a quick, helpful reference.

The Index of Kutadgu Bilik

caption

'Uyghur Language Studies published the Index of Kutadgu Bilik in London in 2012

Concise Handbook of English Grammar

caption

Xinjiang Publishing House published the Handbook of Concise English Grammar in China in 1995.

It was the first English grammar book in Uyghur in China.